fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Paterek. Dziecko w pieczy zastępczej – debata z troską o prawa

14 listopada w Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku (pow. nakielski) odbyła się konferencja „Jak współpracować z rodzicem biologicznym dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej”. Jej organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią. Patronatem tę pożyteczną inicjatywę społeczną otoczyli poseł Jan Szopiński oraz starosta nakielski Tadeusz Sobol.

W konferencji udział wzięli pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu nakielskiego, osoby prowadzące rodzinne domy zastępcze oraz kuratorzy sądowi.

Temat konferencji obejmuje wiele drażliwych aspektów życia rodzinnego, wypełnionego bardziej problemami, których znajomość i zrozumienie wymaga wiedzy specjalistów. Wszystko po to, by nie zrobić krzywdy dziecku i ochronić jego prawa.

paterek konferencja4   sobol paterek2   paterek konferencja3

Prowadząca konferencję Marzena Nowak-Oleśnicka najpierw oddała głos obu patronom, którzy pogratulowali inicjatywy i zdeklarowali zainteresowanie tematem w swojej aktywności.

Potem o działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią opowiedział jego dyrektor Marek Durałek.

Z kolei odbyła się część wykładów specjalistek: Renaty Bejtki – psycholożki Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Toruniu, psychoterapeutki, biegłej sądowej z zakresu psychologii klinicznej Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Edyty Cholewińskiej –  psychoterapeutki, kuratorki sądowej oraz biegłej sądowej Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z zakresu wykorzystywania seksualnego dzieci.

Konferencja miała też wymiar praktyczny, pozwalała na podzielenie się doświadczeniami, a  przede wszystkim dobrymi praktykami. Umożliwiła to druga część obrad, w której głos mieli jej uczestnicy.

Trzeba wiedzieć, że w rodzinach zastępczych są umieszczane dzieci, których biologiczni rodzice zostali czasowo lub trwale pozbawieni praw rodzicielskich, a także w przypadku, gdy władza rodzicielska została im ograniczona.

paterek konferencja5h copy   paterek konferencja8

Ale rodzice biologiczni również mają piecze nad dzieckiem, choć nie jest to piecza bieżąca. Rodzice np. będą mogli decydować o wyborze szkoły dla dziecka czy leczenia dziecka, a także reprezentować dziecko w sprawach sądowych, ale  z wyłączeniem dochodzenia świadczeń  na utrzymanie dziecka. Rodzice biologiczni mają prawo i obowiązek utrzymywania  kontaktów z dzieckiem, które przebywa w rodzinie zastępcze (odwiedziny, spotkania, wysyłanie korespondencji, w tym korzystanie z komunikacji elektronicznej). Jednakże w uzasadnionych przypadkach sąd może zakazać rodzicom biologicznym kontaktów z dzieckiem, jeżeli kontakty te zagrażają dobru dziecka lub je naruszają. W przypadku, gdy rodzice dążą do tego, aby  utrzymywać  kontakt z dzieckiem a np. stan, w jakim się znajdują na to nie pozwala, to w tym przypadku sąd opiekuńczy – orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem – może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, np. skierować ich na terapię rodziną z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wydanych zarządzeń.

Biologiczni rodzice ponoszą również miesięczną opłatę za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej w wysokości przyznanych świadczeń oraz dochodów, które reguluje ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Dziecko pozostające pod opieką rodziny zastępczej nie traci prawa do alimentów  przysługujących od rodziców biologicznych… To tylko niektóre z omawianych ważnych spraw.

– Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w konferencji (placówka w Paulinie), – dziękuję, dużo praktycznej wiedzy (Magdalena), – bardzo ważny temat (Kasia) – to kilka z wpisów na  facebookowym profilu Piotra Hemmerlinga – współprzewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, a na co dzień zastępcy dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią – organizatora konferencji. Miło to odnotować!

Opr. nim, 16 listopada 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem